Ministerstwo Rodziny, Pracy u Ubezpieczeń Społecznych przygotowało projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy, który zgodnie z założeniami ma usprawnić procedurę dotyczącą powierzania pracy cudzoziemcom.
Poniżej przedstawiamy flagowe zmiany jakie zostały zaplanowane przez Ministerstwo Pracy.

Elektronizacja postępowania
Nowy projekt zakłada m.in. pełną elektronizację postępowania, co ma skrócić trwanie procedury. Zgodnie z projektem postępowanie ma być prowadzone za pośrednictwem konta założonego w systemie teleinformatycznym, które umożliwi przejście procesu od złożenia wniosku do odebrania decyzji w sprawie.

Uproszczenie procedury
Skrócenie procesu pozyskania zezwolenia ma wspomóc również:

  • rezygnacja z wymogu przeprowadzenia „testu rynku pracy” przed złożeniem wniosku. Zgodnie z projektem, w przypadku znacznego pogorszenia się sytuacji na lokalnym rynku pracy, właściwy starosta będzie mógł określić listę zawodów, dla których zezwolenia na pracę nie będą wydawane cudzoziemcom.
  • likwidacja odrębnego postępowania w sprawie przedłużenia zezwolenia na pracę. W miejsce niego, wydawane będą zezwolenia na pracę z zachowaniem dotychczasowych ułatwień przewidzianych dla przedłużenia zezwolenia tj. możliwość wykonywania pracy w trakcie procedury wydania zezwolenia oraz wprowadzone będzie nowe ułatwienie polegające pierwszeństwie rozpatrzenia tego typu wniosków.

Ochrona cudzoziemców
Nowa regulacja ma nie tylko uprościć procedurę zatrudnienia cudzoziemców, ale ma również przyczynić się do likwidacji występujących obecnie nadużyć.
Zaostrzone mają zostać kary za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców. Aby uniknąć formalnego zaniżania wymiaru casu pracy przez nieuczciwych pracodawców, nową przesłanką udzielenia zezwolenia na pracę ma być wymóg określenia wymiaru czasu pracy co najmniej na poziomie ¼ etatu lub 40 godzin miesięcznie.
Nowością będzie obowiązek poinformowania cudzoziemca w formie pisemnej o prawie wstępowania do związków zawodowych.
Uregulowany ma zostać również proces oceny rynkowości wynagrodzenia cudzoziemca. Zgodnie z planowanymi zmianami, wojewódzkie urzędy pracy raz na 6 miesięcy miałyby dokonywać analizy wynagrodzeń oferowanych na lokalnych rynkach pracy. Zestawienia przygotowane na podstawie tych analiz miałyby być podstawą do oceny czy proponowane cudzoziemcowi wynagrodzenie jest porównywalne do wynagrodzeń obywateli polskich wykonujących pracę na podobnym stanowisku.
Utrudnione ma być również pozyskanie zezwolenia przez podmioty, których działalność bazuje głównie na ułatwieniu cudzoziemcom wjazdu na teren RP. Co istotne zezwolenia na pracę zgodnie z projektem będzie wydawane tylko w przypadku, gdy cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na rzecz pracodawcy, z którym zawarł umowę lub jeśli jest kierowany do innego podmiotu, tylko w przypadku zawarcia umowy z agencją pracy tymczasowej.
Przyjęte rozwiązania mają z założenia utrudnić stosowanie takich rozwiązań jak np. „outsourcing pracowniczy”. Mają również zapewnić większą skuteczność kontroli prowadzonych przez PIP oraz Straż Graniczną.

Kiedy zmiany wejdą w życie?
Wciąż trwają prace nad projektem ustawy, dlatego na ostateczną jej treść przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zgodnie z założeniami nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.