1. Czym jest oddział spółki z o.o.
    Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oddział spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi jedną z form rozszerzenia działalności gospodarczej przez daną spółkę. Oddział spółki z o.o. jest wyodrębnioną organizacyjnie częścią przedsiębiorstwa, prowadzącą działalność poza siedzibą spółki lub głównym miejscem jej działalności. Utworzenie oddziału nie skutkuje powołaniem nowego podmiotu prawnego, a jest jedynie zabiegiem organizacyjnym umożliwiającym prowadzenie działalności w innym mieście lub województwie niż siedziba spółki.
  2. Procedura utworzenia oddziału spółki z o.o.
    W przypadku braku szczególnych postanowień w umowie spółki kompetencja utworzenia oddziału spółki z o.o. należy do zarządu. Niezbędnym jest jednak, aby w pierwszej kolejności zweryfikować umowę spółki, ponieważ istnieje możliwość, że kompetencja ta została przekazana innemu organowi, np. zgromadzeniu wspólników. Niemniej najczęściej organem właściwym jest zarząd spółki.
    Uchwała o utworzeniu oddziału spółki z o.o. powinna zawierać firmę, siedzibę oraz adres oddziału. W uchwale można również wskazać (nie jest to obowiązkowe) osobę upoważnioną do prowadzenia spraw oddziału oraz składniki majątku, które zostaną przekazane oddziałowi.
    Istotnym jest, że zgodnie z kodeksem cywilnym firma oddziału osoby prawnej zawiera pełną nazwę tej osoby oraz określenie „oddział” ze wskazaniem miejscowości, w której oddział ma siedzibę.
    W przypadku braku odrębnych postanowień, oddział spółki z o.o. jest reprezentowany przez zarząd spółki. Możliwe jest także ustanowienie prokury oddziałowej, która ogranicza się do reprezentowania oddziału przedsiębiorstwa. Ustanowienie prokurenta wymaga wpisu do KRS.
  3.  Rejestracja w KRS oraz pozostałe kwestie organizacyjne
    Spółka, która podjęła uchwałę o utworzeniu oddziału obowiązana jest złożyć wniosek o jego rejestrację w KRS. Sądem właściwym dla tego rodzaju czynności jest sąd właściwy dla siedziby spółki, nawet jeśli tworzy się oddział w innym mieście, czy województwie. Do wniosku należy dołączyć uchwałę o utworzeniu oddziału.
    Powstanie oddziału należy zgłosić, na odpowiednim formularzu, do właściwego urzędu skarbowego. Oddział nie posiada odrębnego numeru NIP, jeśli nie ma statusu odrębnego pracodawcy, tj. nie zatrudnia pracowników. Podatnikiem VAT pozostaje spółka, w związku z czym to jej dane powinny się znaleźć na ewentualnej fakturze VAT.
    Wpis oddział spółki z o.o. do KRS ma charakter deklaratoryjny, wobec czego oddział powstaje z chwilą podjęcia uchwały bądź wskazaną w niej datą. Sam wpis do KRS potwierdza jedynie istnienie oddziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
  4. Pomoc prawników
    W przypadku podjęcia decyzji o utworzeniu oddziału warto skonsultować się w tym zakresie z naszą kancelarią prawną, która w sposób kompleksowy pomoże w przygotowaniu dokumentacji oraz zgłoszeniu oddziału do KRS.